Как се подава застрахователен иск за застраховка „Гражданска отговорност“?
Подаването на застрахователен иск за застраховка „Гражданска отговорност“ може да бъде сложен и стресиращ процес, особено след възникнало пътнотранспортно произшествие. Мисията на Trusti е да направи процеса на закупуване на застраховка лесен, сигурен и напълно прозрачен, осигурявайки ви спокойствие. Точно заради това, създадохме това ръководство, за да ви преведем през стъпките за подаване на застрахователен иск при застраховка “Гражданска отговорност”.
Стъпка 1: Съберете информация за инцидента
Последователността е от ключово значение, когато става въпрос за подаване на застрахователен иск, а ние от Trusti сме тук, за да ви преведем през целия процес без да се чудите, какво трябва да правите в такива ситуации. Затова запазете спокойствие, знайте, че сте в сигурни ръце.
След пътнотранспортно произшествие (ПТП) първата стъпка е да се събере цялата необходима информация. Обменете данни за контакт с другите участващи страни в инцидента и тяхната застрахователна информация. Също така би било хубаво, ако имате възможност, да заснемете снимков или видео материал от инцидента на всички видими щети. Не забравяйте, че ние сме тук, за да ви преведем през важните стъпки в процеса на подаване на застрахователен иск.
Стъпка 2: Попълнете двустранния констативен протокол
След като инцидента бъде оценен и се разясни, кой е виновния водач в случая, тогава идва времето да попълните двустранния констативен протокол.
Нямате налични бланки на двустранно констативен протокол в автомобила си? Можете лесно да го изтеглите от ТУК
Този протокол съдържа подробна информация за инцидента и участниците в него. В повечето случаи шофьорът отзад се счита за виновен в пътнотранспортно произшествие. Въпреки това, ако възникне спор и не успеете да установите, кой е виновен в случая, тогава е препоръчително да извикате КАТ. Те ще направят официално установяване на вината и ще попълнят протокола за пътнотранспортното произшествие. При по-сериозни произшествия, включващи големи материални и нематериални щети, е важно да се извика КАТ.
*Важно: При всяко настъпило ПТП трябва да информираме за него на телефонна линия 112, независимо какви са щетите в инцидента. Това е важно условие, за да може застрахователната компания, в последствие да признае щетите.
Стъпка 3: Свържете се със застрахователна компания на виновния водач
След като попълните двустранно констативния протокол, важно е да отидете на място до застрахователната компания на виновния водач, за да подадете застрахователния иск. Като отидете на място трябва да им предоставите протокола от катастрофата или от полицията, заедно с цялата необходима документация, която носите в себе си, когато управлявате МПС.
*Ако виновният водач в инцидента няма валидна застраховка “Гражданска отговорност”, тогава трябва да отидете до Гаранционния фонд и те ще поемат разходите по щетите.
Стъпка 4: Попълнете формулярите за застрахователен иск
След като отидете на място в застрахователната компания на виновния водач, те ще ви предоставят необходимите формуляри, за да подадете застрахователния иск. Тези формуляри обикновено изискват подробна информация за инцидента, включително дата, час, местоположение и описание на случилото се. Попълнете ги точно и ясно, уверете се, че цялата информация е правилна и изчерпателна.
Стъпка 5: Предоставете данни за банкова сметка за компенсацията
За да получите обезщетение за щетите, ще трябва да предоставите на застрахователната компания на виновния водач, данните за вашата банкова сметка. Тази информация ще им позволи да прехвърлят средствата директно към вашата сметка.
Стъпка 6: Потърсете медицинска помощ и съхранете документите за направените разходи
Ако вие или друг участник в инцидента е получил нараняване, следствие на пътнотранспортното произшествие, тогава е важно незабавно да се потърси медицинска помощ. Запазете всички медицински документи като амбулаторен лист, резултат от изследване или необходимо лечение, следствие на инцидента. Тези документи ще трябва да бъдат предоставени на застрахователната компания на виновния водач, когато подавате застрахователния иск, за да могат да бъдат възстановени направените от вас разходи.
Заключение
Подаването на застрахователен иск след пътнотранспортно произшествие не трябва да бъде сложен процес. Trusti е тук, за да го направи лесен като ви преведе през всяка стъпка, така че да бъдете запознати и да взимате информирани решения в тези ситуации.
Съберете необходимата информация от ПТП, попълнете двустранния протокол за инцидента, свържете се със застрахователна компания на виновния водач, попълнете формулярите за подаване на застрахователен иск, предоставете данни за банкова сметка и запазете всички направени медицински разходи. Това са стъпките, който трябва да следвате, за да подадете застрахователен иск и процесът да бъде успешен.
Уверете се, че сте защитени на пътя, като изберете най-доброто покритие за вашите застрахователни нужди с нашия лесен за използване Калкулатор за Гражданска отговорност.
Trusti е тук, за да ви помогне във всяка стъпка от пътя.
Още категории
Последни публикации